Povijest i osnovna djelatnost portala
FAK.hr na jednome mjestu okuplja bogat spektar aktivnosti, a vizualna organizacija sadržaja odražava idejnu koncepciju portala: FAK je zamišljen kao sjecište autora i čitatelja vrlo različitih profila i interesa pa pokriva sve od holivudskih blockbustera, kojima se pristupa iz različitih kutova (s naglaskom na feministički, aktivistički, socijalno-ekonomski element), čime se postiže kritičko čitanje masovne i popularne (filmske) kulture, preko nezavisnih europskih i svjetskih naslova, do tekstova specijalizirane tematike, kojima se kroz prizmu filmske kulture propituju i analiziraju aktualne društvene teme. Time se kroz pluralizam glasova, pristupa i tema FAK uspostavlja kao platforma za promicanje tolerancije i nediskriminacije. Istovremeno FAK pokušava pratiti relevantna filmska događanja i filmske festivale, kako u Zagrebu, tako i ostalim dijelovima Hrvatske te cijeloj regiji, čime postiže aktualnost, kao i senzibilizaciju i motiviranje publike na aktivno sudjelovanje u filmskome životu. FAK karakterizira širok raspon novinarskih žanrova, s daleko prevladavajućim udjelom autorskih tekstova na portalu (od 95 posto). Prenošenjem vijesti s drugih i stranih portala, koje ne nalaze put do hrvatskih srednjostrujaških medija, izbjegava se autizam i aktivno promiče suradnja na kulturnoj sceni. FAK njeguje novinarsku korektnost, pravopisnu i gramatičku točnost, ali i jezične bravure te pluralizam osebujnih autorskih stilova. Usto portal promiče i slobodu medija i izraza, što se očituje i u unutarnjoj organizaciji pozamašnoga broja suradnika, koji imaju vrlo visok stupanj autonomije u odabiru i načinu prikaza filmova.
Opći cilj projekta
Djelatnosti i aktivnosti portala
Od 2012. godine FAK organizira, osmišljava i financira Natječaj za najbolju recenziju „Matej Lovrić“, projekt zamišljen kao prilika neprofesionalnim zaljubljenicima u film i pisanje da se okušaju u pisanju o filmu i za svoj trud budu nagrađeni simboličnim nagradama (knjige, DVD-ovi, kinoulaznice) ili predstavljanjem njihovim tekstova FAK-ovu čitateljstvu. Natječaj je ime dobio po FAK-ovu preminulom kolegi suosnivaču Mateju Lovriću, a u četiri izdanja natječaja FAK-ovcima su se u svojstvo članova žirija priključili i neki istaknuti kulturni djelatnici poput redatelja Ivana-Gorana Viteza, književnika i profesora Franje Janeša, filmskih kritičara Damira Radića i Marka Njegića te glavne urednice portala Muf Lane Pukanić. Natječaj se svake godine održava u ožujku ili travnju te traje točno mjesec dana, nakon čega slijedi žiriranje i proglašenje pobjednika. Pobjednici sljedećeg natječaja bit će pozvani na Veliki filmski kviz, gdje će im njihove nagrade biti svečano uručene.
U 2016. godini portal planira pokrenuti posebnu rubriku pod nazivom KAN (Kratko, a naše), u kojoj bi se čitateljima predstavljali kratkometražni igrani i dokumentarni uradci hrvatskih autora, uz recenzije i intervjue s autorima. Praćenjem i promoviranjem rada studenata filma i amaterskih filmaša portal će stimulirati bavljenje filmom i autorima omogućiti da svoje radove predstave javnosti.
Sljedeće godine u planu je i detaljnije, opsežnije praćenje filmskih festivala u Hrvatskoj i regiji i šire (Motovun, ZFF, DHF, Pula Film Festival, Sarajevo Film Festival i dr.), a u posebnoj kategoriji pod naslovom Filmovi i ceste objavljivat će se pisani izvještaji i videoreportaže s filmskih setova u Hrvatskoj.
U rujnu će se održati Mjesec hrvatskog filma na FAK-u, tijekom kojeg će se intenzivno objavljivati recenzije domaćih naslova (kako suvremenih, tako i starijih), intervjui s domaćim filmskim djelatnicima, top-ljestvice najboljih hrvatskih filmova u različitim kategorijama te kvizovi u kojima će čitatelji moći provjeriti koliko dobro poznaju povijest hrvatske kinematografije. Recenzije hrvatskih filmova i intervjui s autorima bit će prevedeni na engleski jezik, a najrelevantniji tekstovi bit će u engleskoj varijanti objavljeni na web-portalu Cinephilia & Beyond, čime će biti predstavljeni velikom broju čitatelja iz Sjedinjenih Američkih Država, Europe, Azije, Australije i drugih krajeva svijeta.
U planu je i objava serije članaka o nezavisnim kinima diljem Hrvatske, u kojima bi se predstavljala vizija, plan i program tih kulturnih centara, kao i povezivanje s nezavisnim portalima u regiji (Srbija, BiH, Slovenija) i šire (Poljska, Češka, Mađarska), s kojima bi se dogovorila razmjena sadržaja.
U kompletnoj 2016. godini FAK.hr će objaviti minimalno 180 recenzija, 1.200 novosti, 30 intervjua, 30 top-ljestvica, 30 kolumni, 50 predstavljanja kratkih filmova te 10 izvještaja s festivala diljem regije.
Održivost projekta